دستگاه آب شیرین کن اسمز معکوس(RO)

خانه دستگاه آب شیرین کن اسمز معکوس(RO)

دستگاه آب شیرین کن اسمز معکوس(RO)


دستگاه آب شیرین کن اسمز معکوس (RO)


 اسمز معکوس Hyper Filtration فرایندی است فیزیکی که قادر می باشد 99 درصد جامدات محلول موجود در آب (TDS) و کلوئیدی مواد آلی محلول و غیرمحلول، اندوتوکسین ها، ویروس ها، باکتری ها و آلاینده های میکروبیولوژی را به کمک غشا نیمه تراوا حذف نماید.

یکی از ویژگی های مهم تصفیه آب صنعتی به روش اسمز معکوس، طول عمر و افزایش راندمان در عملکرد دستگاه های تصفیه آب صنعتی می باشد.
بکارگیری اصول سیستم پیش تصفیه آب مناسب در روش تصفیه آب صنعتی Industrial water treatment ، نحوه بازدهی دستگاه تصفیه آب صنعتی ، طول عمر ممبرین را زیاد می کند زیرا عواملی از قبیل رسوب گرفتگی، تخریب ممبرین را به حداقل می رساند و منجر به کیفیت محصول، کاهش هزینه های عملیاتی و نگهداری تجهیزات صنعتی تصفیه آب، شدت جریان محصول و بازیافت محصول ناشی از سیستم تصفیه آب صنعتی خواهد بود.
در تصفیه آب صنعتی نمک های محلول در آب به صورت کاملا فیزیکی حذف می شود. فیلترهای تصفیه آب صنعتی به نام ممبران های صنعتی نقش بسزایی در کنترل نمک های محلول در آب را خواهند داشت.

روش کار اسمز معكوس :


اگر یک غشاء نیمه تراوا بین دو محلول با غلظت های متفاوت قرار گیرد، مقداری از حلال از یک طرف غشاء به طرف دیگر منتقل می شود. جهت طبیعی حرکت حلال به گونه ای است که محلول غلیظ تر رقیق می شود، سپس آب خالص از غشاء عبور کرده و وارد آب شور می شود، اگر به سیستم اجازه رسیدن به تعادل داده شود، در آن صورت سطح آب نمک (محلول غلیظ تر) از سطح آب خالص بالاتر خواهد رفت. این اختلاف سطح در دو طرف غشاء را فشار اسمزی می گویند. در اسمز معکوس، آب خام توسط پمپ به داخل محفظه ای که دارای غشاء نیمه تراوا است رانده می شود و چون ناخالصی ها قادر به عبور از غشاء نیستند از این رو در یک طرف غشاء آب خالص و در طرف دیگر، آب تغلیظ شده وجود خواهد داشت. این فرآیند برای تهیه آب آشامیدنی از آب هایی که حاوی املاح معدنی زیاد و ناخالصی های آلی باشند بسیار مناسب بوده و حتی قادر است از آب دریا با T.D.S PPM 50000 و نیز از آب های لب شور، آب آشامیدنی تهیه کند.
روش اسمز معکوس به هایپرفیلتراسیون (HYPER FILTRATION) نیز معروف می باشد، یعنی با استفاده از این روش ذراتی به کوچکی یون ها را نیز می توان جدا کرد. همچنین جهت زدودن نمک ها و سایر ناخالصی های آب و بهبود رنگ، طعم و مزه آن می توان از این روش بهره گرفت. لازم به ذکر است که بیش از یک قرن است این تکنولوژی شناخته شده است ولی تا قبل از 60 سال اخیر یعنی تا زمانی که غشاهای خاص توسعه نیافته بودند این تکنولوژی گسترش چندانی پیدا نکرده بود.
شرکت صاف آب آذر توانایی ساخت سیستم های RO جهت آب های لب شور و شور (آب دریا)، در ظرفیت های مختلف از 5 متر مکعب در شبانه روز تا ظرفیت های بالا را دارا می باشد، این شرکت با کادر مهندسان کارآزموده خود، طرح های سیستم های RO را با استفاده از نرم افزار های مربوطه و بر اساس کیفیت و کمیت آب خام ورودی، انجام داده و بر این اساس محصولی قابل اطمینان طبق استانداردهای بین المللی ارائه می نماید.

 
در شكل زیر آب خالص از  پوسته رد شده و وارد آب مغشوش می شود. اگر به سیستم اجازه رسیدن به بالانس داده شود، آن موقع میزان آب نمك ( آب حاوی ناخالصی) از سطح آب خالص بالاتر می رود. به این فاصله سطح در دو طرف پوسته  فشار اسمزی گفته می شود. در اصل تنها مولكول های آب توانایی عبور از پوسته نیمه تراوا را دارند.


کاربرد علمی اسمز معكوس در سیستم های تصفیه آب خانگی و تصفیه آب صنعتی:
هر دستگاه تصفیه آب اسمز معكوس( اعم از خانگی و یا صنعتی ) به صورت ساده به چهار قسمت زیر تقسیم بندی می شود:
الف :پوسته نیمه تراوا ( ممبرین)
ب : پمپی كه توانایی فراهم آوردن فشار لازم آب ورودی به سیستم را داشته باشد
ج : خروجی پساب ( فاضلاب )
د:  اسمز معكوس خانگی ، آب خام ( تصفیه نشده ) پس از گذر از سه صافی اولیه ( پیش فیلتر ها ) و انجام تصفیه اولیه ، با فشار پمپ ( ماكزیمم فشار 100 PSI ) وارد محفظه ( هوزینگ ) ای كه شامل ممبرین RO است می شود. ممبرین از چندین لایه پوسته نیمه تراوا كه به دور یك لوله مركزی تاب خورده به وجود آمده است.

            
خروجی پساب در دستگاه های اسمز معكوس، به جهت دور کردن ناخالصی هایی كه به وسیله پوسته از آب جدا می شود، تعبیه شده و در حقیقت آب تغلیظ شده و سرشار از ناخالصی ها از راه خروجی پساب به فاضلاب وارد می شود. بدین گونه گذر آب از روی سطح غشا و روان شدن آن به مجرای فاضلاب باعث می شود كه ناخالصی های دفع شده از آب روی سطح پوسته رسوب گذاری نكنند و باعث کم شدن عمر غشا نشوند.
مزیت های سیستم RO:

 • کارکرد پیوسته و مداوم سیستم
 • قابلیت دریافت ورودی آب خام با TDS بالا (حتی آب دریا و اقیانوس ها)
 • میزان بازدهی بالا در کل سیستم
 • سادگی فرآیند برای اپراتور
 • ظرفیت های تولید متعدد
 • پایین بودن هزینه نگهداری سیستم
 • عدم به کارگرفتن مواد زیان بخش برای انسان در این سیستم
 • از بین بردن تمامی آلاینده ها از قبیل آلاینده های آلی، غیرآلی و میکروبی
 • امکان استفاده از منابع نامتناهی و قابل اطمینان یعنی آب دریاها در این سیستم
 • پایین بودن هزینه نصب و راه اندازی سیستم
 • قابلیت جداسازی آلاینده هایی که به آب رنگ، مزه و بوی نامطلوبی می دهند، از قبیل طعم های قلیایی و نمکی که به وسیله کلریدها و سولفات ها ایجاد می گردند.


مقدار واقعی (Actual) حذف عناصر، ممكن است با تغییر فشار آب ورودی، درجه حرارت آب ورودی، كیفیت شیمیایی آب ورودی و تغییر میزان آلودگی ها، تغییر كند. امروزه روش اسمز معكوس اقتصادی ترین  روش برای به دست آوردن آب آشامیدنی از آب های شور مناطق كم آب است.

عمده‌ترين كاربرد دستگاه های آب شيرين كن عبارتند از : 

 • تهيه و توليد آب شرب از آب های شور ( مصارف شرب ) 
 • تهيه و توليد آب مورد نیاز جهت رشد سریع دام و طیور 
 • تامين و توليد آب مناسب جهت مصارف کشاورزی , گلخانه‌ای 
 • تامين و توليد آب فرآيندی كارخانه‌های داروسازی و لوازم آرايشی
 • تامين و توليد آب فرآيندی كارخانه‌های پتروشيمی، فولاد، نساجی، كاغذ سازی، رنگ‌سازی و ... 
 • توليد آب مصرفی نيروگاه های بخار و سيكل تركيبی
 • تامين و توليد آب ديگ های بخار ،  سيستم های برودتی و مبدل های حرارتی
 • تامين و توليد آب دستگاه های دياليز بيمارستان ها 
 • بازيافت پساب های صنعتی


فرایند اسمز معکوس صنعتی یکی از فرایند هایی است که باعث می شود آب شیرین کن (Desalination) امکان پذیر گردد و فراتر از آن اسمز معکوس  برای بازیافت، تصفیه خانه فاضلاب استفاده می شود و حتی می تواند تولید انرژی نماید.